Güzel olmak için dualar var ama kokan koku kullanmak haram

Güzel olmak için dualar“Her göz yabancı bir kadına bakarak göz zinası işlemiştir. Bir kadın da güzel kokular sürünerek erkeklerin yanından geçerse o da aynen bakan erkekler gibi zina etmiş gibidir.” (Tirmizî, Edeb, 35; Ebû Davud, Tereccül, 7)

“Erkeklerin sürünecekleri kokunun kokusu fark edilir fakat rengi olmaz. Kadınların kokularının ise rengi olur fakat kokusu başkaları (yabancı erkekler) tarafından fark edilmez olmalıdır.” (Tirmizî, Edeb, 35)

Güzel olmak için dualar

Sorularla İslamiyet sayfasına göre safran renkli ancak kokusuz bir koku imiş. Bizzat Afyon’dan aldığım safran kolonyası kullanıyorum ve kadın erkek herkes “çok keskin ve güzel bir koku, ne kullanıyorsun” diye soruyorlar.

Kokmayan koku nasıl koku oluyor anlamadım orası bir tarafa, kokan koku sürmek erkeklerin dikkatini çektiğinden haram ise neden güzel olmak için dualar var? Çünkü  güzellik  de “güzelliği çok hoşuna gitse bile” diye geçen ayete göre dikkat çektiğinden güzel olmak için dua etmek de haram olmaz mı?

Kimisi çıkıp kadınlar kocaları ve kendileri için güzel olmak ister ve onun için dua eder diye savunma yapabilir.  O vakit peygamberimiz güzelliğini başkalarına gösteren bir kadınla evlenmek ister mi? Öyle bir kadın iyi bir eş adayı mıdır? Allah peygambere güzellikleri hoşuna gitse bile başka kadınlarla artık evlenemeyeceğini söylediğine göre güzellikleri peygamberin dikkatini çeken ve hoşuna giden kadınlar var imiş.

Erkekler de güzel giyinip bakımlı olduğunda kadınların dikkatini çektiklerinden erkeklerin ellerinden geldikçe paspal görünmeleri sevap mıdır?

 

Reklamlar

Güzel olmak için dualar var ama kokan koku kullanmak haram’ için 3 yanıt

  1. Islamiyeti hadislerden ögrenmeye yada elestirmeye devam etmelisin. Kur an ortada. Guzel kokmak surmekte bir sakincasi yok. Aşırılık doğru karşilanmaz. Ögrenmek istiyorsan Kur andan ögren çamur atacaksan o başka.

    Liked by 2 people

Yanıtla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.