Prof. Dr. Moran Cerf: “Birlikte yaşayanların beyinleri birbirine benzer!”

Prof. Dr. Moran Cerf  Beyinlerin benzeşmesi
Prof. Dr. Moran Cerf

“Üzüm üzüme baka baka kararırmış”,  “Körle yatan şaşı kalkar” ya da “Arkadaşını söyle bana kim olduğunu söyleyeyim sana” sözünün bilimsel olarak doğru olduğu ABD’deki Northwestern Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı bir araştırma ile de desteklenmiş durumda.

Beynin elektrik sinyallerinin senkronizasyonu üzerine çalışan ve eskiden  bir hacker olan nöroloji uzmanı Prof. Dr. Moran Cerf ve ekibi, birlikte zaman geçiren insanların beyin dalgalarının da zamanla ‘benzer’ görünmeye başladığını belirledi. BBC’nin İspanyolca Servisi’ne bu dalgaların bazı vakalarda iki insan beyninde birebir aynı bile çıkabildiğini vurgulayan Prof. Cerf, “Birbiriyle vakit geçiren insanlarda her iki tarafın beyninde de uyum oluşuyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece iki hafta sonra bile aynı filmi izleyen, aynı kitapları okuyan, aynı tecrübeyi paylaşan ve sadece birbirleriyle konuşan iki kişi, dil, duygu ve bakış açısında ortak kalıplar geliştiriyorlar.” Prof. Cerf’e göre, zamanla gelişen bu ‘beyin ikizliği’, sosyal olduğu kadar duygusal ilişkilerde de oluşabiliyor. Prof. Cerf, çalışmalarının sonucunu ise şöyle açıkladı: “Hayatta alınabilecek en doğru karar, kiminle vakit geçirdiğinizi akıllıca seçmek.”

Bu araştırmaya dayanarak toplumun çoğunluğu salak ise  ileride toplumun tamamının salak olacağı, ya da çoğunluğu zeki ise  ileride toplumun tamamının zeki olacağını söylemek mümkün.

Teknolojinin gelişmesi sonucu  özellikle iletişimin çok kolaylaşması nedeniyle  ileride dünyada yaşayanların tek bir kültüre diğer bir deyişle aynı yaşam tarzına sahip olacağı ve dolayısıyla şu an  var olan heterojen  dokunun  homojen bir yapıya kavuşacağı da söylenebilir.

Reklamlar