TEOG OUT SMYS IN & YLGS (Yeni Liseye Geçiş Sistemi)

yeni LİSEYE GİRİŞ SİSTEMİEğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi (SMYS) diye duyurulan Yeni Liseye Geçiş Sistemi (YLGS) nedir anladıysam ne olayım!

  • Herkesin sınava girmesi şart değil, sınava giren de girmeyen de adresine en yakın 5 lise tercih edecek deniyor.  Ya adresine en yakın okulların tamamı aynı tür okulsa ne olacak?
  • En yakın okullar arasında ya da aynı il içinde hiç Fen Lisesi yoksa?
  • Proje okullar sınavla mı alacak yoksa kontenjanın belli kısmı diğer illerdeki öğrenciler ya da en yakın 5 okul tercih etmeyenlere ve sınava girenlere ve geri kalanı en yakın 5 okul tercih edenlere sınavsız okul puanı ile tercih yapanlara mı ayrılacak?
  • Hem  öğrenciye en yakın 5 in içinde proje okulu varsa hem de  aynı öğrenci sınava da girmişse bu öğrenci  aynı bölge içinde yer almayan ancak sınava girmiş  başka bir öğrenciden daha mı avantajlı olacak?
  • Kaç tane okul arasından tercih yapacak? Ekranda sadece 5 okul otomatik yer alacakta öğrenci bu 5 okulu tercih sırasına mı koyacak?
  • 5 okul değil de 1 okul tercih etme hakkı olacak mı?

2019 da ise merkezi sınav olmayacak deniyor.  6, 7 ve 8. sınıflarda normal sınavlarının yanı sıra öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından düzenlenecek  bölgesel sınava da girecekmiş. Öğrencilerin liseye geçiş döneminde 6. ve 7. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 20’sini, 8. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 60’ını hesaplayarak fen lisesi gibi okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesi sağlanacak.

Kısaca, eğer doğru anladıysam; 2019 dan sonra  öğrenciler her yıl okul sınavlarına ve bir adette bölge sınavına girecekmiş. 3 yıl boyunca 3 bölge sınavı demektir bu. Bölge sınavına girmek veya girip de kalmak serbest.  3 yıl sonunda bir toplam puan oluşacak. Bu toplam puan ile proje okulları tercih edilebilecek. Proje okulu tercih edilmiyorsa en yakın okullardan 5 okul tercih yapılacak.  En yakın 5 okul arasında da proje okullar olabilir. Puanın yüksekse  eğitim bölgesi sınırlamasına takılmazsın galiba…

Doğrusunu göreceğiz.

Reklamlar